W potocznym języku często można usłyszeć zamienne stosowanie wszystkich tych terminów i traktowanie ich jako synonimów. Prowadzi to do mylnego wyobrażenia o faktycznym obszarze działań osób wykonujących te zawody, a tym samym do poszukiwania pomocy u niewłaściwego specjalisty.
Psychoterapeuta ukończył szkołę psychoterapii bądź studia podyplomowe w tym kierunku. Kurs prowadzony w ramach szkoły psychoterapii trwa w Polsce cztery lata. Psychoterapeuta nie musi być psychologiem, ale może nim być. Osoba wykonująca ten zawód pomaga w problemach takich jak zaburzenia nastroju, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania, objawy psychosomatyczne, życiowe kryzysy, trudności w nawiązywaniu relacji, trudności w relacjach z bliskimi.
Psychiatra jest lekarzem medycyny, posiadającym dyplom ukończenia studiów medycznych i specjalizacji psychiatrii. Do jego kompetencji zalicza się leczenie pacjentów – stawianie diagnozy, dobór kuracji oraz stosowanie środków farmakologicznych. Może zalecić także współpracę z psychoterapeutą jako wspomaganie leczenia.